Strona Główna Projekt ustawy amnestyjnej Komentarze Ostatnie odpowiedzi Co dalej? Inne postulaty i wystąpienia Kontakt Archiwum
wtorek, 7 luty 2023
Apel
Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
00-902 Warszawa
ul. Wiejska 10
Szanowny Panie Prezydencie!
My niżej podpisani, uczestnicy konferencji "Amnestia powszechna 2009" oraz zwolennicy przeprowadzenia amnestii powszechnej w Polsce uprzejmie prosimy Pana Prezydenta o rozpatrzenie naszej propozycji przeprowadzenia amnestii powszechnej. Prośbę swą argumentujemy następująco:
- Polska ma historyczne tradycje w przeprowadzaniu amnestii, albowiem w czasach II Rzeczpospolitej było 15 amnestii, a po II Wojnie Światowej również 15.
- Od bez mała 20 lat nie było w Polsce amnestii (Ostatnia ustawa o amnestii nosi datę 7 grudnia 1989 r., podpisał ją Prezydent Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej Wojciech Jaruzelski).
- Więzienia i areszty są przepełnione, a odbywanie kary pozbawienia wolności często urąga ludzkim normom.
- Przeludnienie więzień i aresztów stanowi ogromne wyzwanie dla funkcjonariuszy służby więziennej, stanowi przeszkodę w przeprowadzaniu resocjalizacji, oraz utrudnia zagwarantowanie osadzonym właściwej opieki medycznej, i realizację uprawnień o charakterze socjalno-bytowym.
- Utrzymanie jednego więźnia miesięcznie kosztuje nas – podatników według różnych danych od 2 do 3 tysięcy złotych. A to w okresie kryzysu ma ogromny aspekt ekonomiczny.
- Ustawa amnestyjna ma ogromny wymiar humanitarny i religijny ("Jako i my odpuszczamy naszym winowajcom")
- Rok 2009 jest rokiem rocznicowym, co obliguje do wydania takiej ustawy.
- Ustawa o dozorze elektronicznym, która obowiązuje od niedawna (Dz. U. z 2008 roku nr 172, poz. .1069), która to w swych intencjach ma doprowadzić do zluzowania więzień (docelowo ma objąć około 15000 osób w ciągu roku) może w konsekwencji stać się jedynie bublem legislacyjnym, gdyż z uwagi na etapowość jej wprowadzania (teraz apelacja warszawska, w czerwcu przyszłego roku Lublin, Kraków, Białystok, w 2011 roku Poznań, Gdańsk, Rzeszów, a w 2012 roku Katowice, Łódź, Szczecin i Wrocław) będzie na pewno zaskarżona do Trybunału Konstytucyjnego, a może również do Sztrasburga, albowiem narusza konstytucyjną zasadę równości wobec prawa.
- Według różnych danych kilkadziesiąt tysięcy skazanych czeka na swoją kolejkę do odbycia kary w więzieniu. Uważamy, że w Polsce powinny powstać prywatne więzienia, które zapewnią mniejsze koszta i lepsze warunki odbywania kary.
- Polskie prawo jest surowe i restrykcyjne np. ustawa, która w 2001 r. zmieniła kwalifikację prawną czynu z wykroczenia (art. 178 a K.K.) na przestępstwo, doprowadziła do tego, że liczba skazanych z tego artykułu (w roku 2000 – 4 osoby) zwiększyła się 50000 razy tj. do liczby 199910 osób skazanych z tego artykułu w roku 2003 (źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości).
- Młodzi ludzie są w dalszym ciągu ścigani przez wymiar sprawiedliwości za uchylanie się od służby wojskowej (chociaż ta już nie obowiązuje), a inni są karani za służbę w innych armiach np. w Legii Cudzoziemskiej i nie mogą sobie uregulować i zaplanować drogi życiowej.
- Amnestia powszechna powinna zostać przeprowadzona jak najszybciej i obejmować jak najwięcej skazanych. Powinna być amnestią warunkową i zainicjowaną, oraz połączona być powinna z abolicją.
- W swym humanitarnym ekonomicznym wymiarze amnestia powinna przynieść ulgę nie tylko skazanym, lub tym którzy mogą być niedługo skazani, ale również stanowiłaby ogromne zmniejszenie obciążeń instytucji Wymiaru Sprawiedliwości, służbom penitencjarnym i nam podatnikom.
- Zdajemy sobie sprawę, iż "dura lex, sed lex", ale pragniemy, żeby Temida choć raz na 20 lat odpuściła.
- Skutki finansowe wykonania ustawy amnestyjnej (Art.118 ust.3 Konstytucji RP) są oczywiste i stanowią jeszcze jeden argument do jej przeprowadzenia.
Z poważaniem,
Bogusław Maciejewski
Od dnia 25.08.2009 mieliśmy 115737 (125544) gości.